Ärianalüütika tööriista juurutamine lähtudes isiklikest kogemustest

Olen viimasel ajal tihti mõelnud, et kui peaksin juurutama uut analüütika tööriista, siis kuidas teeksin seda nüüd? Kuidas teeksin seda nüüd, kui olen juba ärianalüütika vallas tegutsenud ligikaudu 8 aastat.

Kui hakkame juurutama ärianalüütika tööriista võib juhtuda ime ja projekt õnnestub. Aga kui me ei taha jääda lootma ainult imele?



Tööprotsessi ja arhitektuuriliste põhimõtete fikseerimine

Kui oleme valimas uut analüütika tööriista, siis seisame koheselt silmitsi mitmete protsessiliste ja arhitektuuriliste põhimõtetega. Üldjuhul arutletakse need läbi juba tööriista valimise käigus, kuid oluline on need enne kasutajate ligi laskmist veelkord üle käia ja arusaadaval kujul fikseerida. Neid põhimõtteid võiks loetleda oma tosinal A4 leheküljel aga hetkel toon välja peamised.

Andmeallikad ja ligipääs
Kas pärime andmeid otse allikast? 
Kes hakkab uues vahendis seadistama andmete regulaarseid eksporte? Ettepanek: lisaks võiksime kohe alustada üldiste reeglite ja võimaluste kirja panemist. 
Äkki vajame hoopis allikate koopiabaase, mille peale ehitada aruandlus? Mis lisakulud sellega kaasnevad? Kes hakkab koopiabaase töös hoidma? 
Kas keerulisemate analüüside jaoks vajame ETL funktsionaalsust, andmeaita? Kes teeb, kes haldab?
Kes otsustab uue andmeallika tekke puhul, mis kujul hakkame andmeid kasutama? 
Kas plaanime kasutada andmeallikana ka tekstifaile? Ettepanek: sel juhul võiksime kohe mõelda ka üldise failihoidla asukoha peale. Uskuge mind, hiljem on kasutajate arvutites paiknevat Exceli- ja tekstifailide rägastikku päris ressursimahukas likvideerida. 

Andmeühenduse defineerimine
Kas meil on inimene, kes mõistab midagi SQL'ist? Kes tunneb alliktabeleid ja nende vahelisi seoseid? Kes loob ja haldab andmemudeleid? Kuidas toimub teavitamine muudatuste korral? Üldjuhul on selles etapis vaja mingil määral IT tuge.

Andmete äriline kirjeldamine
Kes kirjeldab andmed ärikeeles? Kas andmeühenduse defineerija võtab selle enda kanda?
Kus hakkame haldama definitsioone, mõisteid? 

Regulaarse aruandluse loomine. Ad-hoc aruanded ja "data discovery"
Kas äripool loob ise aruandeid? Kas neil on selleks aega? 
Kas vältida olukorda kus Exceli aruanded viiakse üle uude tööriista 1:1 formaadis, jättes kasutamata uued võimalused? 
Kas vajame IT-tuge ning millises mahus? 
Kuidas aruandeid kirjeldame? Millised on iga aruande kohtustuslikud metaandmed? 
Kellel on õigus luua ad-hoc aruandeid? Kas enne õiguste andmist teeme ka koolituse? Kes teeb?
Kuidas toimub aruannete Live'i panek? 
Kuidas aruanded grupeerime, kas teemade või rollide järgi?

Valmis aruannete/visuaalide kasutamine
Kes hakkavad aruandeid kasutama? Kasutuse sagedus? Rollid, õigused? Kuidas ja mis eesmärgil aruandeid kasutatakse?

Lisaks veel
Millisel tasemel plaanime hallata ligipääsuõigusi?
Kas võtame kasutusele eraldi arendus- ja või testkeskkonna?
Kuidas tegeleme andmekvaliteedi probleemidega? 


Tööriista tutvustus - Miks me hakkame koos kasutama just seda tööriista?

Tööriista valimisprotsessis osalevad üldjuhul ainult teatud osa nendest inimestest, kes seda tööriista lõpuks hakkavad kasutama. Samuti on alati töötajaid, kes oleks otsustanud mõne teise tööriista kasuks. Kuidas tekitada ettevõttes hoiak "Meie tööriist"?  Kuidas teha nii, et vahend pärast juhtkonna esmast entusiasmi ei jääks lihtsalt ikooniks ekraanil?

Sellepärast ongi ülioluline kutsuda inimesed kokku ja rääkida ausalt, miks see tööriist sai ettevõttesse valitud - tuua välja valiku tegemise kriteeriumid nint toote plussid ja miinused.

Mulle väga meeldis ühe Vancouveri ettevõtte juhi lähenemine, ta nimetab seda "elavaks ettekujutuseks". Põhimõtteliselt tähendab see üksikasjalikku tuleviku kirjeldamist. Kusjuures peab mainima, et selle firma käive kasvas 2 miljonilt 25 miljoni dollarini. Kuidas rakendada "elavat ettkujutust" ärianalüütika juurutamisel? Kirjeldada üksikasjalikult kuidas selle tööriista kasutamisel sujub meie igapäevatöö? Mida  räägivad inimesed kohvinurgas? Mida räägib nüüd meie klient Kati, kes alati pahandas meiega aruande aegluse üle? Kuidas Matil jääb nüüd rohkem aega uute analüüside loomiseks? Mida kliendid räägivad? Meil kõigil on visioon kuhu tahame jõuda - miks mitte seda ettekujutust jagada. Konkreetsete soovitud olukordade kirjeldamine aitab inimesetel jõuda nn samale lainele ja pealegi mõjub isiklik ning aus lähenemine väga inspireerivalt :) Kui on aega ja ressurssi, siis võiks selle visiooni lasta asjatundlikult ka toimetada ja kujundada. Samuti on hea idee esitlusse kaasata ettevõtte need töötajad, kes on juba antud tööriista fännid. Üks võimalus on planeerida väikestes gruppides ka hands-on kogemus.

Regulaarsed tugirühmad ja reklaam

Tööriista kasutamisel tekib kasutajatel jooksvalt uusi küsimusi, tulevad välja erinevad protsessilised ja arhitektuurilised kitsaskohad. On väga oluline, et tööriista kasutajad ei jääks oma muredega üksi.

Väga hea idee on luua rollide põhised kasutajagrupid, kes teatud regulaarsusega kokku saavad. Iga kord teeb keegi kasutajatest ülevaate oma loodud olulisematest lahendusest ning kõik tooksid lauale hetkel tema jaoks 1-2 probleemset teemat. Need probleemsed teemad pannakse näiteks ühisele hääletusele ning valitakse 1-2, mille lahendamisega antud kohtumisel koos tegeletakse. 

Miks mitte isegi luua Skype'i grupp, kus saaks oma rõõme ja avastusi jagada :) Isiklikult olen katsetanud ka teatud veebilehe rakendamist, kuid pole näinud selle õnnestumist. Üldjuhul on kõigil liiga kiire, et produtseerida veebis erinevaid üllitisi. Selle tõttu toimubki Skype'i grupp paremini ja on inimestele tuttavam suhtlusviis.

Samuti ei tohi unustada juhtkonna tasemel tööriistaga seotud äriliste edusammude väljatoomist.

Positiivne hoiak ja kvaliteet

Oluline on mitte kinni jääda probleemidesse. Ükski tööriist ega inimene pole ideaalne aga keskendudes positiivsele, loome produktiivsema töökeskkonna ning jõuame kiiremini eesmärkideni.

NB! Kõiki probleeme ei pea kohe lahendama ja kõiki aruanded/analüüsid ei pea kohe valmima. Pigem keskenduda kvaliteedile ja äri jaoks tõeliselt kasulike projektide lõpule viimisele!